Resweratrol działanie prozdrowotne

Resweratrol – budowa i właściwości

Resweratrol jest polifenolem należącym do flawonoidów, pod względem budowy strukturalnej zaliczany jest do stilbenów. Ma postać dwóch izomerów cis– i trans-. Aktywniejszą biologicznie formą jest trans-resweratrol. Resweratrol produkowany jest w roślinach w reakcji na infekcje grzybicze, uszkodzenie tkanek, działanie promieniowania UV [2,3]. Istnieje coraz więcej dowodów naukowych, które potwierdzają pozytywne działanie tego związku na organizm. Na podstawie badań wykazano, że resweratrol ma właściwości kardioprotekcyjne, przeciwnowotworowe i przeciwzapalne. Ponadto wpływa na przedłużenie życia u muszek owocowych Drosophilia melanogaster, drożdży Saccharomyces cerevisiae, a także ryb i myszy [4].

Resweratrol – działanie kardioprotekcyjne i przeciwzapalne

Głównymi przyczynami chorób układu sercowo-naczyniowego są nieprawidłowy sposób żywienia, mała aktywność fizyczna i palenie tytoniu. Początkowym etapem rozwoju choroby jest uszkodzenie śródbłonka naczyń krwionośnych wyściełającego tętnice oraz obecność złego cholesterolu LDL. Przyczynia się to do powstania stanu zapalnego i aktywacji płytek krwi. Kumulowanie się w miejscach uszkodzeń utlenionych lipidów powoduje tworzenie się blaszki miażdżycowej, co prowadzi do zmniejszenia elastyczności naczyń i zwężenia ich światła. Resweratrol działa ochronnie poprzez hamowanie agregacji płytek krwi, powstrzymuje proces zapalny, zmniejsza podatność lipoprotein LDL na oksydację oraz rozszerza naczynia krwionośne. 

Badania przeprowadzane na ludziach, wskazują na dobroczynny wpływ resweratrolu na stan układu krążenia. Zauważono, że u osób cierpiących na chorobę wieńcową, którym podano 600 mg/d ekstraktu z czerwonych winogron o zawartości trans-resweratrolu równej 0,9 mg, zwiększył się przepływ krwi przez naczynia krwionośne już po 60 min od momentu spożycia [4, 5].

Resweratrol – działanie przeciwnowotworowe

Opisywany związek odgrywa ważną rolę nie tylko w zapobieganiu chorób nowotworowych, ale również  w trakcie ich terapii. Resweratrol wykazuje zdolność hamowania nowotworu na każdym etapie jego powstawania. Jest silnym antyutleniaczem, działa antymutagennie, pobudza aktywność enzymów, które uczestniczą w unieszkodliwianiu kancerogenów i ułatwiają ich usunięcie z organizmu. Niektóre badania naukowe ukazują, że ten polifenol uwrażliwia komórki nowotworowe na stosowane leki i promieniowanie jonizujące oraz zwiększa efektywność chemioterapii [2, 4].

esweratrol, a otyłość

Coraz częstszym zaburzeniem dotykającym ludzi jest otyłość. Ostatnie doniesienia zwracają uwagę na wpływ resweratrolu na redukcję zbędnych kilogramów. Substancja ta uczestniczy w regulacji metabolizmu lipidów oraz glukozy. Oddziałuje na transporter glukozy GLUT 4, przez co zwiększa jej wychwytywanie. Wzmaga lipolizę w tkance tłuszczowej przez wpływ na białko sitruinę 1 SIR 1 [2].

Korzystne działanie resweratrolu udowodniono na zwierzętach, u których po podaniu dużych dawek tego polifenolu zaobserwowano zmniejszenie masy ciała.W ciągu roku zauważono u nich wzrost podstawowej przemiany materii i spadek wagi. Obecnie nadal trwają badania, które mają na celu określić wpływ resweratrolu na zmniejszenie masy ciała u ludzi [4].

Resweratrol, a cukrzyca typu II

Badania naukowe potwierdzają korzystny wpływ resweratrolu w walce z cukrzycą typu II. Ta choroba metaboliczna, charakteryzuje się hiperglikemią, czyli podwyższonym poziomem glukozy we krwi. W poszukiwaniu substancji pochodzenia naturalnego, która mogłaby odegrać znaczącą rolę w leczeniu cukrzycy, zwrócono uwagę na resweratrol. Okazało się, że zwiększa on wrażliwość komórek na insulinę i zmniejsza stężenie glukozy we krwi. Odpowiada także za zmianę ekspresji genów powodujących wychwyt insuliny oraz obniżenie stresu oksydacyjnego. Korzystne właściwości tej substancji potwierdzają badania prowadzone na pacjentach chorych na cukrzycę. Regularna podaż resweratrolu przez okres 3 miesięcy, spowodował istotny spadek hemoglobiny glikowanej, co wskazuje na trwałe obniżenie poziomu glikemii [5].

Resweratrol, a choroby układu nerwowego

Korzystne właściwości resweratrolu wykazano także w leczeniu schorzeń układu nerwowego. Ze względu na właściwości neuroprotekcyjne i przeciwutleniające znajduje zastosowanie w leczeniu chorób Alzheimera czy Parkinsona [2].

Żródła resweratrolu w diecie

Naturalnymi źródłami resweratrolu są: czerwone winogrona, czerwone wina, orzechy ziemne, owoce jagodowe: żurawina, morwa, borówka, czarna porzeczka, a także kakao czy skórka pomidorów [2, 4].

Resweratrol z uwagi na szereg właściwości prozdrowotnych powinien być stałym elementem w diecie człowieka. Związek ten ma szeroki zakres działania, wśród których najistotniejsze jest jego działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Nadal trwają badania, mające określić zastosowanie tego polifenolu w leczeniu konkretnych jednostek chorobowych, jednak już teraz substancja ta zasługuje na miano eliksiru młodości.

 

 

Źródło : https://www.akademiadietetyki.pl/dietetyka/francuski-paradoks-czyli-resweratrol-w-roli-eliksiru-mlodosci/