Jak zacząć morsowanie? Morsowanie- zalety

Jak zacząć morsowanie

Zacznijmy od tego że, słowo morsowanie przyprawia wielu ludzi o dreszcze. Jednak nie jest to takie straszne jakby się wydawało. Morsowanie czyli kąpiel w wodzie w porze zimowej, może przynieść dla ludzkiego organizmu wiele korzyści. Aby zacząć przygodę z takimi kąpielami, najpierw wypadałoby udać się do kardiologa w celu wykluczenia chorób serca.

Początek

Polecam zaopatrzyć się w czapkę, rękawiczki i buty nurkowe (opcjonalnie w celu uniknięcia odmrożeń+ wygoda) . Przed wejściem do wody trzeba pamiętać o solidnej rozgrzewce, tj. ćwiczenia aerobowe, bieg truchtem, jakieś pompki itp.Rozgrzewkę należy robić w ubraniu, jeśli czujesz że jesteś w miarę dobrze dogrzany można zrzucać ciuchy i wchodzić do wody.Pamiętajmy żeby się nie spocić, również unikajmy przegrzania. Wejście do wody powinno być w miarę możliwości dynamiczne, żeby nie potrzebnie się nie wychładzać. Początkowe sesje powinny trwać nie dłużej niż 5 minut, dla tych trochę bardziej zaawansowanych mogą to być dwie sesje po 5 minut, między sesjami powinno się trochę dogrzać natychmiast po wyjściu z wody, np. bieg truchtem ( tutaj wspomniana wygoda przy butach nurkowych, w klapach jest to dość niewygodne). Zaawansowani mogą wydłużyć sesje do 10-15 minut. Oczywiście trzeba pamiętać o gorących napojach po skończonej sesji w celu szybszego rozgrzania się.

Morsowanie- zalety i działanie zdrowotne

Pozytywnymi aspektami przebywania w lodowatej wodzie jest między innymi poprawa krążenia krwi,a co za tym idzie- pozytywny wpływ na cerę, wspomaga walkę z kontuzjami, hartuje organizm, zwiększa odporność organizmu i tolerancję na zimno. Po takim zabiegu, poprawia się samopoczucie.

Podsumowując

Morsowanie to coraz popularniejsza forma rekreacji ruchowej, z roku na rok zwiększa się rzesza śmiałków biorących lodowate kąpiele. Osoby które zaczynają swoja przygodę, mogą znaleźć wiele grup tematycznych na portalach społecznościowych, na których organizowane są rozpoczęcia sezonu, grupowe morsowania, zakończenia sezonu. Mam nadzieję że ten artykuł odpowiedział wam na pytanie jak zacząć morsowanie. Na koniec dodam trzymajcie się ciepło.